Mersin Kürtaj

İstenmeyen Gebelik

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırma işlemine "kürtaj" ya da "gebelik tahliyesi" adı verilmektedir. Kişi istemediği sürece bu bilgi sadece doktoru ve kendisi arasında kalır.

İşlemden önce hasta USG ile değerlendirilerek kaç haftalık gebe olduğu ve gebeliğin rahim içerisinde olup olmadığı değerlendirilir. Hastaya durumu hakkında detaylı bilgi verilir.

Kürtaj sedasyon veya lokal anestezi ile uygulanabilir. Lokal anestezide rahim ağzı çevresi uyuşturulurken, sedasyonda damar yolundan uyku ilacı verilir. Sedasyon uygulanacaksa, işlemden 4-6 saat önce hastanın bir şey yiyip içmemesi gerekir. Sedasyonda hasta 10-15 dakika uyuduktan sonra kendine gelir ve yarım saat sonra günlük yaşamına devam edebilir. Daha önce normal doğum yapmamış ve ilk kürtajını olacak kişilerde genelde sedasyon tercih edilir. Anestezi şekline genelde hastayı bilgilendirdikten sonra beraber karar verilir.

Kürtajda vakum yöntemiyle rahim içinin zarar görme ihtimali yok denecek kadar azdır ve hasta ilerde gebelik arzu ettiğinde herhangi bir sorun yaşamamaktadır.

İşlem yaklaşık 5-10 dakika sürmekte ve sonrasında USG ile kontrolü yapılmaktadır. İşlemden sonra antibiyotik ve ağrı kesici önerilmekte ve 7-10 gün sonra kontrole çağrılmaktadır.

Bilgileriniz kesinlikle gizli tutulmaktadır.

Site içeriğinde bulunan bilgiler hastalarımızı bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.